Dzień Ziemi - 22 kwietnia

on 21 kwiecień 2020
Odsłony: 533

charytatywnie

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 193 krajach.

Niech każdy z nas będzie odpowiedzialny za naszą planetę!

Oto kilka zasad, dzięki którym możemy przyczynić się do jej ochrony.

 1. Segregujmy śmieci - to nie zabiera wiele czasu, a ma wielkie znaczenie. Segregacja umożliwia między innymi recykling.
 2. Przykręcajmy ogrzewanie. Jeśli palimy w piecu nie palmy plastiku ani kolorowych gazet. Plastik wrzucajmy do specjalnego pojemnika, a gazety oddajmy np. na makulaturę.
 3. Kupujmy produkty energooszczędne - są droższe, ale bardziej ekonomiczne, gdyż zmniejszają nasze rachunki za energię.
 4. Przy wychodzeniu z pokoju wyłączajmy światło, telewizję i komputer oraz nie zostawiajmy ich na czuwaniu!
 5. Oszczędzajmy żywność, pamiętajmy o tym, że wielu ludzi na świecie głoduje!
 6. W swoim ogródku zostawmy mały obszar, w którym natura będzie żyła swoim życiem. Niech rozwijają się tam owady i dzikie rośliny, które same się skompostują, a gleba stanie się żyźniejsza. Ponadto zbudujmy kompostownik i wrzucajmy do niego resztki z kuchni - to również wpłynie na jakość gleby.
 7. Stosujmy naturalne metody ochrony roślin, unikajmy chemikaliów i pestycydów.
 8. Postawmy karmniki dla ptaków, zasadźmy kwiaty, stwórzmy mały stawik. Nasz ogród stanie się ostoją dla małych zwierzątek oraz nada mu magii.
 9. jeśli nie mamy ogrodu, możemy stworzyć dla ptaków mały ''przystanek'' na parapecie lub balkonie.
 10. Zamiast jeździć do pracy samochodem, idźmy pieszo, jedźmy rowerem lub skorzystajmy z komunikacji miejskiej, nie tylko będziemy eko, ale również zaoszczędzimy pieniądze!
 11. Kupujmy lokalną żywność, sezonową i ekologiczną.
 12. Kupujmy produkty ze znakiem eko, dotyczy to nie tylko żywności, ale również sprzętu elektronicznego i kosmetyków.
 13. Chodźmy na zakupy z płócienną lub papierową torbą. Unikajmy toreb plastikowych - jeśli już musimy taką wziąć, starajmy się ponownie ją wykorzystać np. do mrożonek.
 14. Szanujmy przyrodę, nie zrywajmy dzikich roślin i kwiatów, nie płoszmy zwierząt

Pokażmy innym, że jesteśmy eko! Niech biorą z nas przykład. Pamiętajmy, że raz zniszczonego ekosystemu nie da się odbudować! Nie działajmy na swoją niekorzyść, gdyż jesteśmy zależni od natury.

 

?>